Århus

Århus

Århus to drugie co do wielkości miasto w Danii, położone pomiędzy Kopenhagą a Aalborg. Jego korzenie sięgają czasów Wikingów, po których do dzisiaj znajduje się liczne ślady ich bytności, w postaci narzędzi, przedmiotów codziennego użytku, a nawet budynków mieszkalnych. Miasto jest bardzo przyjazne turystom i ma im wiele do zaoferowania.

Miasto to, będące bardzo często nazywane "największym miasteczkiem na świecie", nie różni się znacznie od swojej większej siostry - Kopenhagi. Klasyczna zabudowa z pięknymi uliczkami, przy których napotkamy liczne kawiarenki, w których można miło spędzić czas i zrelaksować się przed kolejnymi punktami na mapie zwiedzania miasta. Na tą listę koniecznie trzeba wpisać AroS a właściwie dach tego muzeum.

Århus
Århus: uliczka

Århus

Århus to stolica kulturalna Danii, to także ośrodek studencki na czele z Uniwersytetem Århus. W mieście tym, liczącym niemal 240 000 mieszkańców, studiuje ok. 40 000 osób. Jest to miasto tętniące życiem, odbywa się w nim mnóstwo przeróżnych festiwali.

Århus
Århus

Warto zobaczyć

Muzeum Sztuki Współczesnej "ARoS"

Najbardziej rozpoznawalne oraz charakterystyczne miejsce dla tego miasta. Na dachu budynku znajduje się taras widokowy w kolorach tęczy, więc nie będzie przesadą określenie, że spacerować można w jej wnętrzu. Kolorowe szyby powodują, że miasto zyskuje na swoim uroku, a sama konstrukcja jest widoczna z daleka.

Gotycki kościół katedralny z XIV-XV w.

Jedna z piękniejszych budowli tego typu w Europie Północnej.

Zamek Marselisborg

Letnia rezydencja rodziny królewskiej z pięknym ogrodem porośniętym ogromnymi ilościami kwiatów.

Muzeum Kobiet (Kvindemuseet I Danmark)

Muzeum, w którym dowiemy się o roli kobiet, jaką odgrywały w społeczeństwie na przestrzeni wielu wieków.

Den Gemle By

Skansen z oryginalnymi budynkami przeniesionymi z lat przełomu XIX wieku i później z początku wieku XX. Na miejscu poznamy zwyczaje ludzi którzy wtedy zamieszkiwali Danię. Są tam warsztaty pracy, sklepy wyglądające jak w latach swojej świetności.

Muzeum Prehistorii Moesgaard

W muzeum tym dowiemy się wszystkiego o historii Danii - od czasów kamienia łupanego. Jedną z najciekawszych wystaw jest "Człowiek z Graballe", czyli zmumifikowane zwłoki człowieka, które wydobyto z bagien.

Århus Kunstmuseum

W tym Muzeum Sztuki zobaczyć możemy liczne wystawy dzieł duńskich malarzy z okresu "Złotego Wieku" oraz dzieła malarzy innych narodowości.

Besattelsesmusseet I Århus

Muzeum Okupacji mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo. Dowiemy się o technikach walki z okupantami jak i zobaczymy wystawy broni, narzędzi oraz różnego rodzaju przedmioty wykorzystywane do propagandy.

Skansen miejski

Część miasta pochodząca z zupełnie innej epoki. Kompleks w skład, którego wchodzi aż 75 budynków z czasów od renesansu po okres I Wojny Światowej.

Tivoli Friheden

Mniejsza kopia Parku Tivoli z Kopenhagi, lecz wcale nie gorsza. Park ten cieszy się ogromną popularnością wśród osób w każdym wieku.

Teatr Århus

Piękny budynek teatru, w którym obejrzeć można wspaniałe przedstawienia.

Drogowskazy

Dokąd Adres Witryna
Skansen Den Gemle By, Viborgvej 2, 8000 Århus C www
Muzeum Sztuki Århus Kunstmuseum, Aros Allé 2, 8000 Århus C www
Muzeum Prehistorii Moesgard, Moesgard Allé 20, 8270 Hojbjerg www
Małe Tivoli Tivoli Friheden, Skovbrynet, 8000 Århus C www
Muzeum Kobiet Kvindemuseet I Danmark, Domkirkeplads 5, 8000 Århus C www
Uniwersytet w Århus Århus Universitet, Nordre Ringgade, 8000 Århus C www
Muzeum Okupacji Besattelsesmusseet I Århus (Muzeum Okupacji), Mathilde Fibigers Have 2, 8000 Århus C www
Muzeum Wikingów Vikingemuseet, Nordea Skt. Clemens Torv 6, 8000 Århus C www
Zamek Marselisborg Marselisborg Slot, Kongevejen 100, 8000 Århus C www

Poznaj miasta: