Bornholm: atrakcje

Bornholm: Atrakcje

Wyspa Bornholm słynie z najróżniejszych atrakcji, które zachwycają turystów. Zachowana tradycja, jest tutaj przez mieszkańców bardzo ceniona. Aby zapewnić przyjeżdżającym ciekawe spędzenie czasu ciągle powstają nowe manufaktury czy inne miejsca warte poznania.

Do najważniejszych atrakcji na wyspie Bornholm należy:

Hammershus

1.

Hammershus

Najbardziej znaną i najważniejszą atrakcją Bornholmu są ruiny średniowiecznego zamku Hammershus. To kompleks fortyfikacji znajdujący się na północnym krańcu wyspy. Ze wzgórza można podziwiać piękne widoki położonych u stóp zamku formacji skalnych, a przy dobrej pogodzie na horyzoncie majaczy Szwecja. Hammershus jest największym tego typu zabytkiem w północnej Europie. Przy ruinach powstało multimedialne centrum w którym poznać można historię zamku, zjeść smacznie w restauracji, a przede wszystkim podziwiać budynek, który idealnie komponuje się z krajobrazem.

NaturBornholm

2.

NaturBornholm

Nowoczesne centrum multimedialne, opisujące świat przyrody na wyspie Bornholm. Ośrodek został odpowiednio przygotowany na odwiedziny rodzin z małymi dziećmi, grup zorganizowanych oraz wycieczek szkolnych. Celem tego miejsca jest popularyzowanie wiedzy o geologii, przyrodzie, ekologii i naszej przeszłości.

Joboland

3.

Joboland

Połączenie parku rozrywki z ogrodem zoologicznym. Park położony jest we wschodniej części wyspy Bornholm. Znajduję się tutaj park wodny, który oprócz basenów posiada zjeżdżalnie oraz pontony do pływania po jeziorze. Istny raj dla dzieci - karuzele, kolejki górskie oraz trasy wspinaczkowe to tylko kilka atrakcji tego miejsca.

Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland

4.

Bornholms Sommerfuglepark
& Tropeland

To cieplarnia w której żyje ponad 30 gatunków motyli. Oprócz podziwiana latających stworzeń, możemy również oglądać tropikalną roślinność oraz oczka wodne z kolorowymi rybami. W Parku Motyli znajduję się również kawiarnia z lodami i innymi smakołykami.

Bornholms Middeladecenter

5.

Bornholms Middeladecenter

Bornholmskie Centrum Średniowiecza usytuowane w centrum wyspy. Na obszarze ok. 14 ha, znajduję się osada, która obrazuje życie w średniowieczu. Oprócz pamiątek, które zostały po przodkach (narzędzia, naczynia itd.) można obejrzeć inscenizację walki na miecze, pokazy średniowiecznego uzbrojenia lub przyodziać pradawny strój z epoki.

Bornholm Art. Museum

6.

Bornholm Art. Museum

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które w swoich zbiorach posiada dzieła tworzone przez artystów od XIX w. do lat współczesnych. Muzeum wyróżnia się oryginalnością oraz nowoczesnością. Bornholm uważany jest za wyspę artystów, dlatego odwiedzając go na pewno dostrzeżemy więcej zalet tego miejsca.

Las Almindingen

7.

Las Almindingen

Największy kompleks leśny na Bornholmie. Jego powierzchnia wynosi 2400 ha i jest niemal całkowicie sztucznym kompleksem. Po wycince drzew, obszar został ponownie zalesiony. W lesie dla turystów utworzono szlaki oraz ścieżki, dzięki czemu można bezpiecznie eksplorować teren lasu.

Baltic Sea Glass

8.

Baltic Sea Glass

Niewielka huta szkła. Turyści tutaj oprócz podziwiania ekspozycji, mają możliwość uczestnictwa w warsztatach w których z bliska zaobserwują pracę artystów. Po zwiedzaniu, można zakupić pamiątkę wyprodukowaną w hucie.

Wędzarnia w Hasle

9.

Wędzarnia w Hasle

Atrakcja z której słynie cała wyspa, a szczególnie miasto Hasle. Dzięki dużej liczby łowisk, w których znajdują się śledzie, mieszkańcy zajęli się wędzeniem ryb. Stali się specjalistami w tej dziedzinie i stworzyli piękne wędzarnie z charakterystycznymi kominami. Turyści mogą przyjrzeć się w nich procesowi wędzenia ryb. Dawniej, lokalne wędzarnie stanowiły część naturalnego krajobrazy wyspy.

Svaneke Boler

10.

Svaneke Boler

Mała wytwórnia kolorowych cukierków w Svaneke. Przyjrzeć się tam można jak z elastycznej kolorowej masy powstają różnokolorowe i wielosmakowe łakocie. Po zwiedzaniu wytwórni można zakupić w sklepiku produkowane słodycze.

Rotundy

11.

Rotundy

Piękne białe kościoły, które pełniły dawniej funkcję obronną. Posiadały zazwyczaj 3 poziomy, gdzie na najwyższym przeprowadzano atak obronny na nieprzyjaciela. Na wyspie wyróżniamy rotundy: Nylars Kirke, Ols Kirke, Ny Kirke, Østerlars Kirke.

Christiansø

12.

Christiansø

Jedna ze skalistych wysepek Bornholmu. Zamieszkiwana na stałe przez ok. 100 osób. Christiansø jest największą z wysp archipelagu Ertholmene. Z Bornholmu na wysepkę można się dostać w czasie 1,5h godzinnego rejsu, a na zwiedzanie i poznanie jej uroków wystarczy nam kilka godzin.

Bryghuset

13.

Bryghuset

Lokalny browar mieszczący się obok wytwórni cukierków w Svaneke. Regionalne piwo, warzone jest według starych receptur. Piwo produkowane jest w kilku smakach, uznanie zyskało piwo o smaku czekoladowym, a ozdobne opakowanie, jest idealną pamiątką z pobytu na wyspie.

Svaneke Chokoladeri

14.

Svaneke Chokoladeri

Wytwórnia czekoladek w Svaneke mieści się w okolicznych zabudowaniach browaru, eleganckie wnętrze i miła obsługa zachęcają do degustacji. Dodatkowo można w wytwórni zakupić różnego rodzaju czekoladki i ozdobne opakowania. W sezonie letnim w sklepie można również zakupić ręcznie robione lody tradycyjne.

Plaża w Dueodde

15.

Plaża w Dueodde

Piękna, szeroka plaża nad Morzem Bałtyckim. Co roku przyciąga wielu turystów, idealne miejsce na odpoczynek, sporty wodne i relaks. Piasek znajdujący się na plaży, jest tak drobny, że w dawnych czasach wykorzystywano go do wypełniania klepsydr.

Muzeum Olufa Høsta

16.

Muzeum Olufa Høsta

Muzeum upamiętnia życie i twórczość cenionego, duńskiego malarza Olufa Høsta. Artysta mieszkał i tworzył na Bornholmie. Muzeum mieści się w domu artysty w Gudhjem. Oprócz przepięknych obrazów znajdziemy również wiele pamiątek po nim. W muzealnym sklepiku można zakupić plakaty z replikami jego obrazów. Prace artysty podziwiać można w Muzeum Sztuki Bornholmu.

Muzeum Motoryzacji

17.

Muzeum Motoryzacji

Prywatna kolekcja ponad 80 starych samochodów i motocykli. Na miejscu zastaniemy najróżniejsze marki pojazdów. Wśród zgromadzonych eksponatów jest m.in. Jaguar, Porche, Fiat, oraz Syrena, Mercedes czy Volvo. To miejsce idealne dla miłośników motoryzacji. Zbiory znajdują się niedaleko Aakirkeby.