Bornholm: miasta

Bornholm: Miasta

Duńska wyspa położona w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Najbardziej nasłonecznione miejsce w tym rejonie. Mikroklimat wyspy powoduje, że na małą skalę uprawiane są tu takie rośliny jak brzoskwinie, winna latorośl i figi. Wyspa leży w pobliżu łowisk, zasobnych głównie w śledzie. Pewnie dlatego wyspa słynie z wędzarni ryb, które zachęcają swoim zapachem każdego turystę. Nie można przejść obok nich obojętnie, należy spróbować specjału Bornholmu wędzonego śledzia.

Wyspa słynie również ze słodkości takich jak landrynki, lody, czekoladki, napoje które są produkowane w lokalnych manufakturach. Istny raj dla smakoszy!

Większość miasteczek na Bornholmie, to miasta portowe, zlokalizowane wzdłuż linii brzegowej. Wyjątek stanowi miasto Aakirkeby, które położone jest w głębi wyspy, w jej południowej części. Miasteczka potrafią zauroczyć swoim charakterem oraz klimatem. Miejscowości połączone są ze sobą siecią ścieżek rowerowych, które przyciągają aktywnych turystów. Dodatkowo, miasta skomunikowane są ze sobą drogą lokalną o oznaczeniu 158 oraz 159, a dwa największe miasta Ronne i Nexo połączone drogą 38. Po wyspie poruszać się można również komunikacją autobusową BAT. Sieć autobusowa oplata całą wyspę i można ją wykorzystać by dotrzeć do wybranego zakątka Bornholmu. Autobusy zabierają rowery.

Miasta na wyspie Bornholm:

Rønne

1.

Rønne

Największe miasto Bornholmu leżące w zachodniej części wyspy. W Ronne mieści się największy port, do którego przypływają promy pasażerskie głównie ze Szwecji, Danii oraz Niemiec. Blisko portu znajduję się informacja turystyczna, warto ją odwiedzić w celu zapoznania się z atrakcjami turystycznymi wyspy, wydarzeniami, imprezami - słowem: tym wszystkim co ma lub będzie miało miejsce na Bornholmie. W samym centrum miasta jest urokliwy ryneczek ale znacznie ciekawsze są ścieżki promieniście od niego odchodzące, na jednej z nich oglądać można najmniejszy domek w Ronne.

Hasle

2.

Hasle

Miasto, które słynie z największego na wyspie kompleksu wędzarni ryb. Odrestaurowane wędzarnie co roku przyciągają masę turystów. W miasteczku znajduję się również zabytkowy XV w. gotycki kościół - Hasle Kirke. W pobliżu miasta znajdziemy piaszczyste plaże.

Allinge-Sandvig

3.

Allinge-Sandvig

Dwa połączone ze sobą malownicze miasta. Główną atrakcją miasta są - zlokalizowane nieopodal - średniowieczne ruiny zamku Hammershus, do którego prowadzą ścieżki rowerowe, latarnie morskie, wrzosowiska oraz plenerowe trasy spacerowe. Ważnym punktem miasta jest plac - Kirke plads. Stoją przy nim kościół z początku XVI w. oraz ratusz pochodzący z XVII w. Z portu w Allige wypływają statki na położoną niedaleko wyspę Christiansø.

Gudhjem

4.

Gudhjem

Miasto artystów, jedna z najpiękniejszych miejscowości na wyspie. Miasto usytuowane u stóp wzgórza Bakul - jednocześnie jest ona punktem widokowym, z którego można podziwiać piękno wyspy. Atrakcją dla zwiedzających jest również duży wiatrak typu holenderskiego oraz fabryka karmelków i huta szkła w której na miejscu wyrabiane są szklane przedmioty.

Svaneke

5.

Svaneke

Miasteczko portowe leżące we wschodniej części wyspy. W mieście znajduję się jedyny na wyspie browar, manufaktura landrynek oraz cukierków z lukrecji. Wiele sklepików, w których oprócz regionalnych wyrobów, można zakupić pamiątki.

Nexø

6.

Nexø

Miasto portowe, do którego w sezonie letnim przypływa katamaran z Kołobrzegu. Atrakcją wartą odwiedzin jest Park Motyli. W Nexo znajduje się Muzeum Kolei Bornholmskiej - dawnej kolei wąskotorowej. Niedaleko miasta znajdują się piękne piaszczyste plaże. I jedna z najciekawszych ścieżek rowerowych, poprowadzona wzdłuż wybrzeża aż do miejscowości Balka. Miasto słynie z produkcji bornholmskiej wódki opartej na starej recepturze.

Aakirkeby

7.

Aakirkeby

Trzecie co do wielkości miasto na wyspie Bornholm, podobne do reszty miasteczek z niską zabudową, labiryntem uliczek oraz ciekawym rynkiem. W Aakirkeby znajduję się centrum przyrodnicze NaturBornholm, jedna z najważniejszych atrakcji wyspy. Miasto słynie z kościoła Aa Kirke, który góruje nad miastem.