Bornholm - wyspa

Bornholm

Bornholm jest częścią Regionu Stołecznego. Do regionu został przyłączony po reformie przeprowadzonej w 2007 roku. Śmiało można powiedzieć, że Bornholm jest tym co Dania ma najlepszego do zaoferowania. Skaliste wybrzeże mieni się w słońcu, piaszczyste plaże zachęcają do wypoczynku i aktywności sportowych, piękne krajobrazy pól, skalistych wybrzeży poprzetykane są białymi ścianami kościołów i kolorowych domków. Do tego charakterystyczne kominy wędzarni, w których do dnia dzisiejszego przygotowywane są rybne smakołyki. Wyspa kusi turystów i jest idealnym miejscem na wakacje.

Bornholm ma ok. 235 km ścieżek rowerowych, także jest to miejsce idealne dla rowerzystów, szczególnie tych dla których kontakt z naturą jest planem na spędzenie urlopu. Do aktywnego wypoczynku zachęca rozbudowana baza noclegowa, gastronomiczna, oryginalność miejsca oraz szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Bornholm: Gudhjem
Mapka: Bornholm

O Bornholmie

Będąc na Bornholmie warto odwiedzić dwie małe wysepki Christiansø i Frederiksø, gdzie na stałe mieszka ok. 100 osób. Są one ufortyfikowane i znajdują się pod jurysdykcją duńskiego Ministerstwa Obrony. Archipelag uzupełnia wysepka Grasholmen, która jest rezerwatem ornitologicznym - jedynym tego typu miejscem w Danii gdzie obserwować można alki i nurzyki.

Obowiązkowym przystankiem na mapie każdego turysty bez wątpienia będą ruiny zamku Hammershus, są jednym z największych kompleksów ruin w całej Europie Północnej. Posiadają niezwykle barwną historię liczącą prawie pięć wieków. Atmosfera średniowiecza jest tu wyczuwalna na każdym kroku, a widoki rozciągające się z tego miejsca wywołają uśmiech na twarzach każdego.

NaturBornholm - muzeum, które warto odwiedzić. Na miejscu poznamy liczącą ponad 1.7 mld lat historię wyspy. Przyjrzymy się z bliska dinozaurom, trylobitom i innym stworzeniom stąpającym niegdyś po Bornholmskiej ziemi.

Z Bornholmem związanych jest wielu artystów, rzeźbiarzy, malarzy czy ceramików, którzy od ponad 100 lat przybywają do tego magicznie pięknego miejsca. Wiele muzeów, galerii, wystaw czy pracowni mistrzów rzemiosła napotkamy podróżując po tej niewielkiej wyspie. Wszystko, co Bornholm ma najciekawszego do zaoferowania z zakresu sztuki, zobaczyć możemy w lokalnych manufakturach, galeriach i muzeach.

Bornholm: Rotunda
Bornholm: Rotunda

Więcej informacji o Bornholmie na: www.bornholm-ok.pl

Inne regiony Danii: