Bornholm

Bornholm

Malownicza wyspa na Morzu Bałtyckim oddalona o niecałe 90 km od polskiego wybrzeża - Bornholm, nazywany Majorką Północy. Dla wielu osób to miejsce do którego rok w rok wracają, dlaczego? Co ich przyciąga na ten skrawek skały wystający spośród morskich fal? Może czas by samemu się o tym przekonać.

Wiemy na pewno czego na Bornholmie nie ma... Nie znajdziemy tam wzmożonego ruchu samochodowego, nie ma tłoku w restauracjach, kawiarniach i barach, nie ma dyskotek i hałaśliwych sprzedawców przy promenadach i na plaży. Nie ma wielkich skupisk hotelowych. Za to dostajemy urocze, małe domki, spokój i ciszę w bliskości z naturą, smaczne jedzenie z lokalnych produktów. I największą ilość godzin słonecznych w Danii.

Bornholm: na wydmach

Odwiedź Bornholm

Bornholm nazywany jest Skandynawią w pigułce, ze względu na to, że na tak małej powierzchni odkrywamy to co północna część Europy ma nam najlepszego do zaoferowania: przyjaźnie nastawieni mieszkańcy żyjący w zgodzie z naturą, nowoczesną architekturę, zapierające dech w piersiach krajobrazy. Można skosztować przysmaków kojarzonych głównie ze Skandynawią czyli ryb w różnej postaci. W miejscowych wędzarniach, w których wędzi się śledzie, makrelę i łososia, można spróbować także wędzonych krewetek - a do tego sałatka ziemniaczana i nasze kubki smakowe są w siódmym niebie.

Odwiedź Bornholm
Odwiedź Bornholm

Co na Bornholmie?

Jednak na Bornholmie tradycyjne wędzarnie i restauracje nie serwują tylko i wyłącznie ryb. W lokalnych manufakturach wytwarzane są karmelki, landrynki, cukierki z lukrecji, lody, sery pleśniowe, piwo, wino, w tym również bardzo smaczne wino musujące z winnicy Lille Gadegard w Pedersker. Co ciekawe produkcja wina trwa tam nieustanne od 2002 roku i od tego czasu właściciel rozwinął produkcję również o wódki i whisky.

Bornholm obfituje w wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, w tym jeden z największych festiwali muzycznych w Danii, którego lokalizacja mieści się u stóp ruin zamku Hammersus. Innym ciekawym wydarzeniem jest festiwal jazzowy - muzyka rozbrzmiewa wtedy z każdej restauracji, na skwerkach a nawet na pokładach łodzi i stateczków.

Co na Bornholmie?
Co na Bornholmie?

Aktywnie na Bornholmie

Po rozrywce dla duszy czas na coś dla ciała - a więc możemy udać się na wycieczkę rowerową wokół wyspy, ścieżki przecinają Bornholm wzdłuż i wszerz tworząc siatkę połączeń pomiędzy najciekawszymi miejscami. Nie przepadasz za jazdą na rowerze? Nic nie szkodzi, na Bornholmie są przepiękne piaszczyste plaże na których można się wylegiwać, opalać i zażywać kąpieli oraz uprawiać sporty wodne takie jak windsurfing i kitesurfing.

Piękno oraz zalety wyspy można odkrywać i poznawać niemal przez cały rok. Każda z pór roku odsłania zalety Bornholmu na swój sposób. Poznaj Bornholm i jego atrakcje. My nie zdradzamy wszystkich tajemnic wyspy, a jest ich wiele... sporo ma do zaoferowania Bornholm, ale co to była by za przyjemność w jego poznawaniu gdybyśmy już teraz zdradzili jego sekrety.

Aktywnie na Bornholmie
Aktywnie na Bornholmie