Jutlandia Północna

Jutlandia Północna

Jutlandia Północna (duńska nazwa Nordjylland) podzielona jest na 11 gmin. Największym miastem regionu i jednocześnie miastem pełniącym funkcje administracyjne jest Aalborg. Jutlandia Północna doskonale znana jest rowerzystom, którym udostępniono ponad 2000 km tras rowerowych. Również wędkarze często odwiedzają to miejsce, a to za sprawą wielu sprawdzonych łowisk, idealnych do połowu ryb z lądu oraz z pełnego morza.

Region obejmuje północną część Jutlandii. Największym miastem i zarazem siedzibą władz jest Aalborg, w mieście znajduje się m.in. siedziba Uniwersytetu Aalborskiego. Region Jutlandii Północnej to spora ilość ścieżek rowerowych umożliwiających poznawanie okolicy z perspektywy siodełka rowerowego. Miejsce jest również przyjazne wędkarzom - chwalą sobie oni okolicę za mnogość łowisk, idealnych do połowu ryb z lądu oraz z pełnego morza. To w tym regionie wody Morza Bałtyckiego łączą się z wodami Morza Północnego, a Skagen jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc.

Nad morzem
Mapka: Jutlandia Północna

Skagen

Jutlandia Północna ma wiele do zaoferowania, ciekawych miejsc i atrakcji wartych zobaczenia, ale jest jedno, magiczne miejsce, które zachwyca i przyciąga rzesze turystów. To Skagen czyli najdalej na północ wysunięty kraniec Danii. W tym miejscu dochodzi do łączenia się Morza Bałtyckiego z wodami Morza Północnego. Specyficzne światło, barwa piasku i wody z cieśnin Kattegat i Skagerrak, podkreśla i w przepiękny sposób uwidacznia granicę pomiędzy morzami. Dzięki zachodzącym tam kontrastom i palecie różnorodnych barw, można podziwiać to miejsce bez końca. Przebywając w Skagen warto dodatkowo udać się do tamtejszego Muzeum Natury i Muzeum Malarstwa, w którym będziemy mieli możliwość obejrzenia zebranych dzieł największych i najznakomitszych duńskich malarzy z okresu jej "Złotego Wieku".

Skagen
Skagen

Limfjorden

Na wyspie Limfjorden znajduje się imponujący Park Jasperhus, na terenie którego rośnie ponad pół miliona kwiatów. Udostępnione do zwiedzania są piękne akwaria, podziwiać można okazy egzotycznych ptaków i zwierząt, a dla najmłodszych przygotowano różnorakie baseny.

Limfjorden
Limfjorden

Aalborg

Kolejnym przystankiem jest miasto Aalborg, w którym przyjemnie jest pospacerować uroczym deptakiem, tajemniczymi uliczkami czy spędzić czas w przytulnych kafejkach.

W miejscowym Zoo (w Aalborg) można pooglądać aż 1300 zwierząt pochodzących ze wszystkich rejonów globu. Inna atrakcja - to największy park rozrywki Jutlandii Północnej - Tivoliland. Kolejną atrakcją jest park Farup Sommerland oferującego 50 różnych miejsc zabawy - w tym imponującą i jednocześnie przerażającą kolejkę górską "Falken".

Aalborg
Aalborg

Hirtshals

Ci, którym jeszcze jest mało morza powinni udać się do Oceanarium Morza Północnego w Hirtshals, w którym to pokazowy świat zwierząt wodnych prezentowany jest na świeżym powietrzu.

Hirtshals
Hirtshals

Inne regiony Danii: