Jutlandia Środkowa

Jutlandia Środkowa

Jutlandia Środkowa (duńska nazwa Midtjylland) powstała po reformie administracyjnej z 2007 roku. Można ją podzielić na część wschodnią z pięknymi piaszczystymi plażami idealnymi na relaks na słońcu oraz na część zachodnią doskonałą dla amatorów sportów wodnych i pieszych wycieczek.

Region podzielony został na 19 gmin a siedziba władz mieści się w mieście Viborg.

Jutlandia Design
Mapka: Jutlandia Środkowa

Aarhus

Zwiedzanie regionu warto rozpocząć od drugiego co do wielkości miasta w Danii - Aarhus. Znajdujące się tu liczne muzea czy galerie sztuki nie pozwolą nudzić się osobom chcącym poznać kulturę kraju z jej najlepszej strony. W miejscowym skansenie - Den Gemle By - zapoznać się można z życiem jak i historią prawdziwego duńskiego miasta targowego z okresu od XVI do początku XX wieku. W Muzeum Prehistorii Moesgaard dowiemy się wszystkiego o Danii - od epoki kamienia łupanego aż po czasy Wikingów. Ujrzymy dawne techniki budowania łodzi od podstaw aż po wodowanie. Zobaczymy przedstawienia teatralne na podstawie dawnych legend związanych z okresem prezentowanym w muzeum.

Aarhus
Aarhus

Rinkobing

Warto udać się do miasteczka, położonego na północy - Rinkobing - to doskonałe miejsce dla amatorów windsurfingu, zarówno dla tych doświadczonych, jak i zaczynających swoją przygodę z tym sportem. W samym miasteczku warto pospacerować wąskimi, a przy tym bardzo przyjemnymi i klimatycznymi uliczkami lub zakosztować specjałów tamtejszych restauracji. Zwiedzając Rinkobing, koniecznie należy zarezerwować sobie nieco więcej wolnego czasu i udać się do okolicznej zatoki nad którą położony jest ośrodek rozrywki i sportu - Verde Sommerland. W ośrodku tym czeka na odwiedzających wiele atrakcji, przeznaczonych dla gości w każdym wieku.

Rinkobing
Rinkobing

Randers

Kolejnym przystankiem dla głodnych kultury będzie Randers wraz ze swoim muzeum, w którym obejrzymy kolekcje sztuki duńskiej i europejskiej z XIX i XX wieku. W okresie letnim, na wody okolicznych jezior, wypływają najstarsze parowce kołowe na świecie. Najciekawszą atrakcją miasta jest Las Deszczowy Randers (Randers Regneskov) - to największy tego typu obiekt w Europie Północnej. Pod trzema kopułami można podziwiać faunę i florę lasów tropikalnych Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Ciekawostką jest Graceland Randers czyli replika domu króla rock'n rolla Elvisa Presley'a. Memphis Mansion to niewielkie muzeum i restauracja, a przy okazji obowiązkowy punkt na mapie każdego fana Presleya.

Randers
Randers

Silkeborg

Dla lubiących dreszczyk emocji, w Muzeum Historycznym w Silkeborg przygotowano wystawę "Człowiek z Tollund", gdzie przedstawione jest ciało człowieka sprzed 2400 lat, zakonserwowane torfem.

Silkeborg
Silkeborg

Nimtofte

Natomiast w Nimtofte zrelaksować się można w gigantycznym parku rozrywki Djurs Sommerland. Obiekt przyciąga kompleksem basenów, zjeżdżalni i innych atrakcji na których zarówno dzieci, jak i dorośli będą się świetnie bawić.

Ebeltoft

W kolejnym malowniczym miasteczku - Ebeltoft - zwiedzić można uroczy rynek wraz z najmniejszym ratuszem miejskim w Danii. Będąc tam warto udać się do Grenaa, gdzie podziwiać można akwaria Kattegat Center, ukazujące piękno morskiej fauny i flory. W takich miejscach jak basen z rekinami, rybami i innymi morskimi stworzeniami można zapoznać się z typowymi dla nich zachowaniami, spacerując w szklanym tunelu poprowadzonym przez zainscenizowane dno oceanu.

Sehejland

Jadąc w głąb lądu dotrzemy do Sehejland, czyli krainy znanej najbardziej z niezwykle pięknych jezior, wśród których możemy odetchnąć od miejskiego stylu życia. To tu znajdziemy także jedno z najwyższych wzniesień w Danii - piękne Yding Skovhoj.

Inne regiony Danii: