Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga to bez wątpienia jedna z ładniejszych i najmodniejszych stolic europejskich. Nie warto szukać wymówek i odwiedzić Kopenhagę np. w najbliższy wolny weekend lub przyjechać tutaj na nieco dłużej. Miasto tętni różnorodnością, zachęca restauracjami i zachwyca architekturą.

Nazwa Kopenhaga pochodzi od słowa Kjobmandehavn (kjobmand - kupiec, havn - zatoka). To liczące ok. 617 tys. mieszkańców miasto założył Sweyn I Forkbeard w roku 1000 jako małą rybacką osadę. Miasto co roku odwiedza kilka tysięcy turystów, wielu z nich wraca by na nowo chłonąć uroki tego niezwykłego miasta.

Kopenhaga: Syrenka
Kopenhaga: deptak

Kopenhaga

Świetnie usytuowana Kopenhaga rozwijała się w szybkim tempie doprowadzając do umocnienia jej pozycji i stając się w końcu jednym z najważniejszych centrów komunikacji i handlu. Jednak nie zawsze jej droga do rozwoju była prosta. Już jako miasto, od 1254 roku Kopenhaga borykała się z wieloma problemami. Począwszy od szwedzkiego oblężenia w latach 1658-59, po konflikt z Anglikami w 1801 roku, którzy to 6 lat później doprowadzili do zniszczenia miasta po długim bombardowaniu, doprowadzając do śmierci wielu mieszkańców. Sporych strat dokonały także dwa wielkie pożary, które wybuchły w roku 1728 oraz 1795. Od 9 kwietnia 1940 roku Dania jak i sama Kopenhaga znalazły się pod okupacją nazistowskich Niemiec. W sierpniu 1943 roku, po upadku rządu kolaborującego z Niemcami, Duńska Marynarka Wojenna zatopiła kilka okrętów w wodach zatoki Kopenhaskiej, aby nie zostały przejęte przez III Rzeszę.

Kopenhaga posiada jeden z największych portów, który oferuje połączenia m.in. do Norwegii. Na pobliskiej wyspie Amager znajduje się największy w Skandynawii międzynarodowy port lotniczy Kastrup, obsługujący rocznie kilkanaście milionów pasażerów. Z lotniska do centrum Kopenhagi najszybciej można dostać się kolejką, która kursuje regularnie co 10 min., a sama podróż trwa ok. 12 min.

W roku 2000 stolicę Danii połączono ze Szwedzkim miastem Malmö ogromnym systemem mostowo-tunelowym (Oresundsbroen) o długości 16 kilometrów, umożliwiając tym samym ruch samochodowy jak i kolejowy. Jednocześnie czas podróży z Kopenhagi do Malmö skrócono do 30 minut, a do stolicy Szwecji - Sztokholmu, dojechać teraz można w ok. 4.5 godziny. Przejazd mostem Oresund jest płatny, a cena uzależniona jest od typu pojazdu. Sama przeprawa robi niesamowite wrażenie - oglądana zarówno z brzegu jak i w czasie przejazdu mostem.

Kopenhaga jest także dobrze rozwiniętym centrum naukowym, z licznymi prestiżowymi uczelniami, takimi jak: Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet Technologii Informatycznych, Uniwersytet Farmaceutyczny, Uniwersytet Pedagogiczny czy pobliska Królewska Akademia Weterynaryjno-Rolnicza w Frederiksberg.

Kopenhaga
Kopenhaga

Warto wiedzieć

W Kopenhadze, podobnie jak w innych większych duńskich miastach, można nabyć kartę miejską (Copenhagen Card) upoważniającą do całkowitych ulg bądź zniżek w ok. 80 atrakcyjnych miejscach miasta i jego okolicach. Posiadacze karty mogą również bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej - tj. z autobusów, metra czy kolei. Dzięki niej możemy zaoszczędzić nawet do kilkuset koron. Karta istnieje w dwóch odmianach: 24- i 72-godzinna. Pełnoletni posiadacz jakiejkolwiek z nich ma prawo do uzyskiwania zniżek także dla dwójki dzieci poniżej 10 roku życia.

Sprawdź: jak dojechać do Danii

Środki transportu

Metro

Od 2002 roku do użytku publicznego oddano nowoczesne metro, które dzisiaj składa się z głównych linii przebiegających pod najważniejszymi miejscami miasta. Metro jest cały czas rozbudowywane o kolejne stacje i linie.

  • Linia I prowadzi z Vanløse - Flintholm - Lindevang - Fasanvej Solbjerg - Frederiksberg - Forum - Nørreport - Kongens Nytorv - Christianshavn - Islands Brygge - DR Byen Universitetet -Sundby - Bella Center - Ørestad - Vestamager
  • Linia II zaczynająca się w Vanløse - Flintholm - Lindevang - Fasanvej Solbjerg - Frederiksberg - Forum - Nørreport - Kongens Nytorv - Christianshavn - Amagerbro - Lergravsparken - Øresund - Amager Strand - Femøren - Kastrup - Den Blå Planet - Kastrup Lufthavn (lotnisko)
  • Linia III - Cityringen, trasa okrężna wiodąca przez centrum miasta, otwarta w 2019 roku. Prowadzi od stacji Frederiksberg Alle - Enghave Plads - København Main Station - Radhuspladsen - Gammel Strand - Kongens Nytorv - Marmorkirken - Østerport - Trianglen - Poul Henningssens Plads - Vibenshus Runddel - Skjolds Plads - Nørrebro - Nørrebros Runddel - Nuuks Plads - Aksel Møllers Have
  • Linia IV - Kobenhavn H Central Station, Radhuspladsen, Gammel Strand, Kongens Nytorv, Marmorkirken, Osterport, Nordhavn, Orientkaj. W planach kolejne stacje: od Kobenhavn H Central Station do Ny Ellebjerg

Cały system metra jest w pełni zautomatyzowany, pod kontrolą komputerów. Dodatkowo w wagonach i na stacjach metra dyżur pełnią funkcjonariusze, których zadaniem jest sprawdzanie biletów i udzielanie ewentualnej pomocy pasażerom. Nie ma najmniejszych problemów z czasem odjazdu, ponieważ metro kursuje co cztery minuty w godz. 5:30-1:00. W późnych godzinach nocnych co około 10-15 minut. Bilety kupuje się w automatach.

Plan Metro Kopenhaga w formacie .pdf do pobrania

Kolej miejska

Po stolicy można podróżować koleją miejską, która pozwala na szybsze dotarcie do rejonów znacznie oddalonych od centrum. Zbudowana jest z bardzo gęstej sieci połączeń, wychodzących z Dworca Centralnego i biegnących do wszystkich najdalszych punktów Kopenhagi. Można z niej korzystać w godz. 5:30-0:30.

Autobus

Można skorzystać również z dobrze rozwiniętej komunikacji autobusowej. Przystanki oznaczono żółtymi afiszami. Autobusy kursują od 5:30 rano do 1 w nocy, tak jak w przypadku metra. Po tych godzinach autobusy nocne kursują co trzydzieści minut. Bilety można kupić w automatach lub kasach dworcowych.

Rower

Po Kopenhadze najlepiej poruszać się rowerem. W całym mieście otwartych jest aż 125, specjalnie oznaczonych miejsc, w których możemy wypożyczyć rower miejski. Wypożyczenie jest bardzo proste i intuicyjne. Rower dostajemy po opłaceniu za niego kaucji, można to zrobić płacąc gotówką w automacie lub kartą, a nawet poprzez mobilną aplikację obsługującą rowery i hulajnogi miejskie. Kopenhaga ma ok. 360 km ścieżek rowerowych, które bezpiecznie prowadzą rowerzystę nawet wzdłuż najbardziej ruchliwych ulic miasta.

Warto zobaczyć

Ogrody Tivoli

Znany na całym świecie kompleks rekreacyjny, zajmujący ok. 88000 m2, składa się z 37 restauracji i kawiarni, wesołego miasteczka, sali koncertowej Tivolis Koncertsal. Całość przyozdobiono 400 000 tysiącami kwiatów oraz 110 tysiącami światełek. Organizowane są tutaj wszelkiego rodzaju zabawy, festyny, jarmarki, koncerty a nawet występy baletowe. Podziwiać możemy tutaj wiele budynków - tj. pałac mauretański, średniowieczny zamek czy mityczną krainę zmarłych - Walhallę. Park ten, w 1843 r. założył przemysłowiec i miłośnik podróży Georg Carstensen.

Pałac Amalienborg

Idealnie zachowany, barokowy pałac królewski z wieloma ekspozycjami drogocennych przedmiotów z epoki. Od 1795 roku siedziba duńskich monarchów. Przed pałacem, wartę pełni umundurowana Gwardia Królewska, której honorowa zmiana odbywa się codziennie w samo południe.

Pałac Rosenborg (Rosenborg Slot)

Wybudowany w latach 1606-1634 pałac, miał służyć jako letnia rezydencja rodziny królewskiej, jednak stał się siedzibą ówczesnego monarchy, a później jego następców. Obecnie znajduje się tu muzeum, w którym podziwiać można m.in. królewskie klejnoty. Pałac otoczony jest wspaniałym parkiem, który jest jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców.

Glyptoteka, czyli Ny Carlsberg Glyptotek

Zobaczyć tutaj możemy imponujące zbiory sztuki egipskiej, rzymskiej czy greckiej, dzieła francuskich malarzy, posągi, rzeźby z czasów "Złotej Epoki". Wszystkie znajdujące się tam skarby zostały zebrane przez Carla Jacobsena - właściciela browaru Carlsberg, pod koniec XIX w.

Nationalmuseet

Muzeum Narodowe - Zapoznamy się tu z całą historią kraju, dowiemy się o jej wszystkich zmaganiach począwszy od czasów prehistorycznych do dnia dzisiejszego. Niewątpliwą atrakcją jest rzeźba "Rydwan Słońca" przedstawiająca drogę, jaką pokonuje Słońce po niebie.

Christiania

Dzielnica Kopenhagi. Jej mieszkańcom władze duńskie nadały status niezależnej społeczności. Idea Wolnego Miasta Christiania swój początek ma w 1971 roku, kiedy to grupa hipisów zajęła 40-hektarowy teren starej bazy wojskowej a wraz z nim opuszczone baraki. Całość przedstawiana jest jako "wolne miasto", które otoczono wysokim murem. Obowiązuje tutaj kodeks prawny niezależny od tego, który został ustanowiony przez rząd. Zabrania się np. jazdy samochodem czy robienia zdjęć mieszkańcom. Pomimo własnego kodeksu, w którym zabroniono sprzedaży narkotyków czy kradzieży, Christiania nadal jest atrakcyjnym miejscem dla przestępców i dealerów narkotykowych, jednak teraz coraz rzadziej spotkać można w niej "rdzennego" mieszkańca - większość to turyści, którzy ciekawi miejsca tłumnie do niego pielgrzymują. Ciekawostką są co tygodniowe wycieczki z przewodnikiem, którym jest zwykle mieszkaniec Christianii. Zbiórka o godz. 15:00 w sobotę, koszt takiego zwiedzania 50 DKK/osoba. Wycieczki te będą za każdym razem innym doświadczeniem, gdyż przewodnicy się zmieniają i opowiadają o Christianii ze swojego punktu widzenia oprowadzając po ważnych dla siebie miejscach.

Wielka Synagoga

Największa synagoga w Kopenhadze, będąca jednocześnie bardzo charakterystyczną budowlą, opierającą się na zasadach panujących w architekturze rzymskiej, greckiej a nawet egipskiej.

Mała Syrenka

Najbardziej znany symbol stolicy, ufundowany w 1909 r. przez Carla Jacobsena. Przedstawia Małą Syrenkę z baśni pod tym samym tytułem, autorstwa Hansa Christiana Andersena. Posąg, wielokrotnie ulegający aktom wandalizmu, zobaczyć można w miejscowym parku Churchilla (nabrzeże Langelinie).

Kastellet

Cytadela wybudowana w XVII w., która pomimo przynależności do Armii Duńskiej jest udostępniona dla zwiedzających.

Bakken

Najstarszy park rozrywki na świecie, do którego wstęp jest zupełnie darmowy, płatne są dodatkowe atrakcje. Choć znajduje się w cieniu Tivoli, radzi sobie świetnie, przyciągając rzesze turystów i okolicznych mieszkańców. Wart polecenia i zwiedzenia, aby mieć punkt zaczepienia porównując go z bardziej popularnym Tivoli.

National Aquarium Danmark

Jedno z najbardziej interesujących oceanariów w całej Europie. Zobaczyć tu możemy piękną kolekcję ryb tropikalnych a także baseny, w których żyją zabójcze krokodyle i rekiny. W 2013 roku akwarium przeniesiono w okolice lotniska Kastrup. Nowy budynek ma kształt wiru wodnego, a w środku oprócz podziwiania flory i fauny można korzystać z wielu multimedialnych atrakcji.

Thorvaldsens Museum

W muzeum tym wystawione są najlepsze gipsowe prace Bertela Thorvaldsena (duński rzeźbiarz klasycystyczny). Na kilka lat przed swoją śmiercią artysta podarował swoje prace narodowi duńskiemu, przez którego jest uważany za pewnego rodzaju bohatera.

Rundetarn

W tej zabytkowej Okrągłej Wieży znajduje się uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne. Wchodząc na szczyt, a dalej na taras widokowy ujrzymy rozciągającą się na wszystkie strony wspaniałą panoramę miasta.

Muzeum Rekordów Guinnessa

Jak sama nazwa wskazuje, w muzeum tym zapoznamy się z różnego rodzaju rekordami, jakie zostały do dnia dzisiejszego osiągnięte lub pobite przez ludzi z całego świata.

Biblioteka Królewska

Ta jedna z największych bibliotek w Europie, posiada w swoich zbiorach rękopisy takich sław jak Hans Christian Andersen czy Karen Blixen. W roku 1999 postawiono nowy blok nazywany "Czarnym Diamentem". Do jego budowy użyto czarnego granitu oraz przyciemnianych szyb. Charakterystyczna ciemna bryła budynku odznacza się bardzo wyraźnie od reszty klasycznej zabudowy centrum miasta. Oprócz samej biblioteki, znajduje się tutaj także Muzeum Fotografii oraz sala koncertowa.

Zamek Kronborg

Ten mieszczący się niedaleko Helsingor zamek jest miejscem które Szekspir umieścił w "Hamlecie" jako tło rozgrywającego się dramatu - Zamek Elsynor. Zamek zachwyca architekturą, ale nie tylko. Obecnie znajduje się tu m.in. Muzeum Morza, które warto odwiedzić.

Drogowskazy

Dokąd Adres Witryna
Ogrody Tivoli Tivoli, Vesterbrogade 3, 1630 København V www
Pałac Amalienborg Amalienborgmuseet, Christian VIII's Palae, Amalienborg, 1257 København K www
Nowa Glyptoteka Carlsberg Ny Carlsberg Glyptotek, Dantes Plads 7, 1556 København V www
Muzeum Narodowe Nationalmuseet - Hele Danmarks Historie, Ny Vestergade 10, 1220 København K www
"Wolne miasto" Christiania Fristaden Christiania, København www
Wielka Synagoga Synagogen, Krystalgade 12, 1172 København K www
Cytadela Kastellet, Kastellet 68, 2100 København Ø -
Park Bakken Bakken, Dyrehavevej 62, 2930 Klampenborg www
Akwarium National Aquarium Denmark, Den Bla Planet, Jacob Fortlingsvej 1, 2770 Kastrup www
Muzeum Thorvaldsena Thorvaldsens Museum, Plads 2, 1213 København K www
Okrągła Wieża Rundetarn, Koebmagergade 52a, 1150 København www
Muzeum Rekordów Guinnessa Guinness World Records Museum, Ostergade 16, 1100 København K -
Biblioteka Królewska Det Kongelige Bibliotek, Søren Kierkegaards Plads 1, 1016 København K www
Zamek Kronborg Kronborg Slot, Kronborg 2 c, 3000 Helsingør www

Poznaj miasta: