Odense

Odense

Odense w 1988 roku obchodziło 1000 rocznicę założenia, a swoją nazwę zawdzięcza, prawdopodobnie, Odynowi - najpotężniejszemu z bogów w mitologii nordyckiej. Jest trzecim co do wielkości miastem w Danii. Odense to miejsce urodzenia Hansa Christiana Andersena, w mieście do dziś można spacerować śladami wielkiego bajkopisarza.

Dzięki swojemu położeniu i niezwykle barwnej historii, Odense gwarantuje zwiedzającym niezapomniane chwile podczas wycieczki po mieście oraz moc wrażeń w wielu atrakcyjnych miejscach.

Most Storebaltsbroen, który połączył w 1998 roku Fionię i Zelandię, rozwiązał problemy komunikacyjne pomiędzy tymi wyspami, a podróż z Odense to Kopenhagi trwa niecałe 1,5h. Dlatego będąc z wizytą w stolicy kraju warto poświęcić kilka godzin na wycieczkę do Odense.

Odense
Odense: uliczka

Odense

Dzięki oferowanym w Miejskim Biurze Turystycznym kartom Odense City Pass zyskamy możliwość zakupu tańszych biletów wstępu m.in. do Muzeum H.C. Andersena, Galerii Brandts, ogrodu zoologicznego. Dodatkowo zyskamy darmową wejściówkę do ratusza miejskiego oraz zniżkę przy zakupie biletu na rejs turystyczny statkiem.

Odense
Odense

Warto zobaczyć

Muzeum Andersena

Muzeum mieści się w starym domu pisarza, przy Hans Jensens Straede. Do zwiedzania udostępniono galerię z przedmiotami, zdjęciami, książkami, które do niego należały. Z ciekawostek - można obejrzeć ponad 100 papierowych wycinanek oraz rysunki wykonane przez Andersena.

Den Fynske Landsby

Skansen folkloru, w którym zobaczyć można jak wyglądało życie na wsi ponad 200 lat temu. Miejsce to jest ściśle związane z tłem opowiadań pisanych przez Andersena, być może było nawet inspiracją do napisania np. "Brzydkiego kaczątka".

Knuds Kirke

Katedra pod wezwaniem św. Knuda - patrona Danii. Z tego postawionego w stylu gotyckim budynku, rozciąga się przepiękna panorama na całe miasto i okolice. Wnętrze katedry jest ciekawe dla pasjonatów sztuki sakralnej - najbardziej wartościowy jest pozłacany ołtarz, ale na uwagę zasługują również piękne organy. Na wieży kościoła znajduje się 48 dzwonów, które tworzą carillon.

Zamek Egeskov

Masywna, monumentalna budowla, zbudowana została na setkach drewnianych pali wciśniętych w dno jeziora. W zamku, wybudowanym w 1554 r. zobaczyć możemy jak żyła ówczesna szlachta i jakie obyczaje w nim panowały. Dodatkowo organizowanych jest tu wiele ekspozycji tymczasowych np. papierowych wycinanek Andersena, czy Titania’s palace - jest to prawdopodobnie największy na świecie dom dla lalek, jego budowa trwała 15 lat i zachwyca drobiazgowo zachowanymi elementami wyposażenia.

W ogrodach natomiast podziwiać możemy rzeźby i labirynt z żywopłotu oraz wspaniałe kompozycje kwiatowe.

Odense Aafart

Rejs po rzece w samym sercu Odense, często z muzyką jazzową w tle. Rejsy odbywają się co godzinę, a w sezonie letnim organizowane są wycieczki tematyczne, baśniowe przejażdżki w czasie których poznać można historię życia H.CH. Andersena.

Muzeum Carla Nielsena

Muzeum to, znajdujące się w miejskiej Operze, przedstawia życie i twórczość najsłynniejszego Duńskiego kompozytora Carla Nielsena.

Miejskie Zoo

Drugi, co do wielkości ogród zoologiczny w Danii. Największą atrakcją ogrodu jest ogromne i nowoczesne oceanarium. Latem w okolice ogrodu zoologicznego można dotrzeć statkiem pływającym po wodach Odense.

Brandts

Pierwsze w Danii muzeum sztuki i kultury wizualnej. W muzeum prezentowane są największe dzieła żyjących duńskich artystów. Pokazywane są tam obrazy, instalacje, prezentacje multimedialne, fotografie np. wystawa poświęcona Larsowi von Trierowi. Wystawa dostarcza wiedzy na temat jednego z najważniejszych twórców współczesnej kinematografii i rzuca światło na jego twórczość artystyczną.

Drogowskazy

Dokąd Adres Witryna
H.C. Andersen Barndomshjem Munkemollestrade 3-5, 5000 Odense C www
H.C. Andersens Hus Bangs Boder 29, 5000 Odense C www
Skansen Folkloru Fionii Den Fynske Landsby, Sejerskovvej 20, 5260 Odense S www
Katedra św. Knuda Knuds Kirke, Flakhaven, 5000 Odense C www
Zamek Egeskov Egeskov www
Rejs po rzece Odense Aafart Munke Mose, Filosofgangen, 5000 Odense C www
Muzeum Carla Nielsena Carl Nielsen Museet (Muzeum Carla Nielsena), Claus Bergs Gade 11, 5000 Odense C www
Zoo w Odense Odense Zoo, Sdr. Boulevard 306, 5000 Odense C www
Muzeum Fotografii i Mediów Brandts, Brandts Torv 1, 5000 Odense C www

Poznaj miasta: