Region Stołeczny

Region Stołeczny

Region Stołeczny (duńska nazwa Hovedstaden) powstał, podobnie jak pozostałe regiony Danii, po reformie, w roku 2007. Mimo, że największym miastem jest Kopenhaga władze administracyjne mają swoją siedzibę w mieście Hillerød. Region podzielony został na 29 gmin. Obszar ma ten do zaoferowania wiele atrakcji: jeziora, duńską riwierę i oczywiście stolicę – przepiękną Kopenhagę.

Ten malowniczy obszar Danii zajmuje północno-wschodnią część Zelandii. Region ten jest interesujący ze względu na dużą ilość znajdujących się tu zamków królewskich oraz szerokie, piaszczyste plaże które co roku odwiedzane są przez turystów z różnych zakątków Europy.

Kopenhaga: Kanały
Mapka: Region Stołeczny

Duńska Riwiera

Od północnej części Zelandii aż po Kopenhagę ciągnie się malownicza trasa nazywana Duńską Riwierą. Droga prowadzi wzdłuż wybrzeża, a podróżując nią trafimy na bajeczne, niewielkie miejscowości pełne kolorowych domków, a także wspaniałe rezydencje - umiejętnie wkomponowane w otoczenie i będące w harmonii z otaczającą je naturą. Przy Riwierze znajduje się również Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana, w którym obejrzeć można piękną kolekcję malarstwa i rzeźby z XX wieku.

Wiele dawnych osad rybackich, na ktore natrafimy w regionie, jest obecnie prawdziwymi, architektonicznymi perełkami. Miasteczka takie jak Taarbek, Hornbek, Sletten czy Gilleleje nie powinny umknąć uwadze turystom chcącym poznać Danię z jej najlepszej strony. To właśnie dzięki takim krajobrazom, Zelandia, a właściwie teraz część Regionu Stołecznego jest miejscem gdzie od wieków rodzina królewska wypoczywa w należących do nich rezydencjach. Jest to np. renesansowy zamek Frederiksborg w Hillerod wzniesiony na trzech małych wyspach, połączonych mostem, czy też barokowy pałac Fredensborg, w którym to w roku 2004 doszło do zaślubin księcia Fryderyka z Australijką Mary Donaldson.

Będąc w Danii koniecznie trzeba poznać jej piękną stolicę. W Kopenhadze na dzieci i dorosłych czeka wiele atrakcji i zabytków. Warto udać się m.in. do pałacu królewskiego Amalienborg, pałacu Rosenborg, licznych muzeów, Parku rozrywki Tivoli i Nyhavn.

Niedaleko Kopenhagi położony jest najstarszy na świecie park rozrywki Bakken, mieszczący się w malowniczym parku Dyrehaven w Klampenborgu.

Ciekawym miejscem na północy regionu jest małe średniowieczne miasteczko, położone w pobliżu cieśniny Sund - Helsingor. W tym właśnie miejscu znajduje się jeden z najsłynniejszych duńskich zabytków - XVI wieczny zamek Kronborg w którym to William Shakespeare osadził akcję swojego najgłośniejszego dzieła "Hamleta". Budowla ta, od roku 2000 znajduje się na liście UNESCO.

Podążając dalej wijącą się drogą wzdłuż Riwiery trafimy do Rungsted, rodzinnego miasteczka Karen Blixen znanej ze swojej bestselerowej książki "Pożegnanie z Afryką". To tu znajduje się jej grób odwiedzany co roku przez tysiące wielbicieli oraz muzeum mieszczące się w jej domu, w którym natrafimy na wiele pamiątek z jej życia.

W Humlebaek, niedaleko Kopenhagi, mieści się imponujące muzeum Louisiana Museum of Modern Art. Budynek położony jest nad wodą w otoczeniu ogrodu, w którym często organizowane są nietypowe wystawy, np. „Zidane in the park” to historia francuskiego piłkarza, którą można było obejrzeć na wielkim ekranie, na świeżym powietrzu. Oprócz cyklicznych wystaw w muzeum można oglądać stałe ekspozycje obrazów, rzeźb i inne formy prezentacji sztuki.

Zamek Hamleta
Zamek Hamleta

Inne regiony Danii: