Roskilde

Roskilde

Liczące ok. 50 000 mieszkańców Roskilde położone jest w odległości ok. 30 km na zachód od Kopenhagi, funkcjonuje jako jej miasto satelickie. Nie zawsze tak jednak było. Jeszcze w X wieku miasto miało wielkie znaczenie dla całego Państwa. Było siedzibą biskupa i całego kościoła duńskiego. Niestety w XV wieku miastu odebrano funkcje społeczne, a z czasem władza kościelna i król przenieśli się do stolicy kraju - Kopenhagi.

Dzisiaj Roskilde kojarzone jest przede wszystkim jako miasto w którym odbywa się jeden z największych na świecie festiwali muzycznych. Pierwsza edycja odbyła się w roku 1971. Organizowany przez The Roskilde Festival Charity Society festiwal przyciąga niezliczone rzesze fanów rocka, dzięki gwiazdom takim jak: Metallica, Pearl Jam, Black Sabbath, Foo Fighters, Guns’N'Roses, Rammstein, Placebo i wiele innych, także mniej popularnych wykonawców.

Roskilde
Roskilde: Katedra

Roskilde

Ale Roskilde Festival to nie tylko fantastyczne koncerty. Na odwiedzających czekają tu atrakcje typu: warsztaty plastyczne, występy kabaretowe, ścianki do wspinaczki, boiska czy nawet kino festiwalowe. Do Roskilde zapraszane są osoby ze świata polityki, kultury, które w czasie spotkań opowiadają o swojej pracy.

Godne polecenia w mieście jest Muzeum Łodzi Wikingów oraz fantastyczny Ragnarock czyli szeroko pojęte miejsce gdzie rządzi muzyka. Miasto funkcjonuje ponadto jako ośrodek uniwersytecki na czele z Roskilde Universitetscenter.

Roskilde
Roskilde

Warto zobaczyć

Roskilde Domkirke

Jako pierwszy gotycki kościół w Skandynawii, katedra stała się inspiracją dla gotyckiego budownictwa sakralnego w całej Europie Północnej. Do dzisiaj w kościelnej krypcie chowani są duńscy monarchowie. Warto odwiedzić.

Vikingeskibsmuseet

Muzeum Łodzi Wikingów poświecone całkowicie tematowi budowy i wykorzystania łodzi oraz podróży morskich i kulturze Wikingów. Główną atrakcją jest wystawa pięciu łodzi, które złożono z materiałów odnalezionych przez archeologów - wyeksponowane są w specjalnym budynku. Pomysłowe ułożenie części na stelażach w kształcie łodzi umożliwia wyobrażenie sobie ich realnego wyglądu i wielkości. Na miejscu można przymierzyć stroje z epoki oraz spróbować swoich sił jako łucznik.

Roskilde Station

Najstarsza stacja kolejowa w kraju. Powstała w 1847 roku, łącząc tym samym Kopenhagę z Roskilde pierwszą linią kolejową. Budynek dworca zrekonstruowano w 1998 roku pozostawiając w stanie nienaruszonym jego specyficzny urok. Roskilde Station wg wielowiekowej duńskiej tradycji jest ostatnim przystankiem przed pochówkiem członków rodziny królewskiej. W ostatniej drodze monarchom towarzyszy uroczysty pochód aż do momentu złożenia trumny w grobowcach katedry.

Roskilde Miniby

Przestrzenna mapa miasta Roskilde z czasów średniowiecza, a dokładniej z roku 1400. Ukazuje ona budynki i całe rozplanowanie miasta - od Rode Port po Stoden oraz od Jernbanegade po wybrzeże. Całość wykonana jest z wielką skrupulatnością i robi duże wrażenie na oglądających.

Roskilde Museum

Miejscowe muzeum, w którym zobaczyć można wystawy związane z kostiumami regionalnymi oraz całym folklorem. Oprócz tego obejrzeć można znaleziska archeologiczne z czasów antycznych, średniowiecza czy epoki brązu.

Ledreborg Slot & Park

Imponujący przykład XVIII-wiecznej architektury skandynawskiej z pięknym ogrodem prowadzonym w stylu francusko-angielskim. Posiadłość służyła od 1739 roku jako dom rodziny Ledreborg.

Museum Ragnarock

Konstrukcja budynku, w którym mieści się muzeum muzyki pop i rock, wygląda jakby stworzono ją z ćwieków i to złotych. Tak, z tych które mocowane są na kurtkach skórzanych. Niesamowity pomysł na aranżację muzeum rocka w takim miejscu, a właściwie gdzie indziej miałoby powstać jak nie w mieście gdzie odbywa się muzyczny festiwal. Muzeum to nie tylko miejsce gdzie poznajemy historię rocka, ma ono na celu głównie edukacje młodzieży, która poprzez muzykę, taniec czy nawet zaangażowanie polityczne ma szansę stać się świadomym obywatelem. Pokazane jest to przez pryzmat młodzieżowych subkultur które zmieniały się na przełomie lat.

Drogowskazy

Dokąd Adres Witryna
Katedra Roskilde Roskilde Domkirke, Domkirkepladsen, 4000 Roskilde www
Muzeum Wikingów Vikingeskibsmuseet, Vindeboder 12, 4000 Roskilde www
Stacja kolejowa w Roskilde Roskilde Station, Jernbanegade 1, 4000 Roskilde -
Diorama XIV-wiecznego Roskilde Roskilde Miniby, Roskilde Miniby ved Sankt Ibs Vej, 4000 Roskilde www
Muzeum Roskilde Roskilde Museum, Skt. Ols Gade 18, 4000 Roskilde www
Pałac Ledreborg Ledreborg Slot & Park, Ledreborg Alle 2, 4320 Lejre www
Museum Ragnarock Rabalderstrade 16, Musicon, 4000 Roskilde www
Uniwersytet w Roskilde Roskilde Universitetscenter, Universitetsvej 1, 4000 Roskilde www

Poznaj miasta: