Skagen

Skagen

Skagens Grenen to najdalej na północ wysunięty punkt Danii. W tym miejscu łączą się wody Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Cypel jest oddalony od miasta o ok. 2 km i można tam dotrzeć pieszo lub skorzystać ze specjalnie do tego celu przygotowanych dla turystów: traktorów z przyczepami.

Miasto Skagen, jest jednym z największych portów rybackich w Danii, zamieszkuje je ok. 9000 mieszkańców. To miejsce co roku przyciąga ok. 2 miliony turystów, większość oczywiście przyjeżdża by podziwiać niesamowite widoki przylądka, ale w mieście są też inne atrakcje. Skagen posiada wiele miejsc gdzie można spacerować bez końca.

Skagen
Skagen: Wakacje

Skagen

Poznaj Skagen, sprawdź co ma do zaoferowania to urokliwe miejsce. Nie tylko miejsce, w którym to mieszają się wody Morza Bałtyckiego i Morza Północnego ale wiele innych atrakcji.

Skagen
Skagen

Warto zobaczyć

Den Tilsandede Kirke

Kościół pod piaskiem, pod wezwaniem Św. Wawrzyńca - patrona żeglarzy, powstał w 1375 roku i był największym kościołem w Vendsyssel. Po wielu latach użytkowania kościół stał się ofiarą zjawiska zwanego “chodzącymi wydmami”, które coraz bardziej przysypywały budynek. Na nic się zdały usilne działania wiernych, którzy to co jakiś czas odkopywali kościół i dokonywali wielu starań by piaski ponownie nie zagrażały budowli. Ostatecznie w roku 1795, z rozkazu króla kościół został zamknięty a wydmy pochłonęły go niemal w całości. Do dzisiaj uchowała się tylko wieża.

Skagens Museum

Muzeum to zaprojektowane przez Ulrika Plesnera, otwarte zostało w 1928 roku. Zobaczyć tu możemy dzieła malarzy tworzących w okolicach Skagen, w okresie od 1830 r. do 1930 r, którzy należeli do tzw. “grupy ze Skagen”. Na przełomie XVII i XIX wieku do Skagen przyjeżdżali i osiedlali się nie tylko malarze, ale również muzycy, pisarze oraz wiele innych osób, uważanych za wybitne osobistości duńskiej kultury. Ich prace można oglądać w Skagens Museum, które zostało podzielone na trzy obiekty muzealne: Skagens Museum, Anchers Hus, Drachmanns Hus.

Naturhistorisk Museum

Muzeum Historii Naturalnej. Powstało w 1991 roku z prywatnej inicjatywy duńskich biologów - Poula Lindharda Hansena i Sanne Christensen. W muzeum poznać możemy historię geologiczną i przyrodniczą Skagen, od epoki lodowcowej aż po dzień dzisiejszy. Oprócz stałych ekspozycji często prezentowane są wystawy tematyczne.

Skagen Odde Naturcenter

Twórcą budynku, w którym mieści się Naturcenter, jest Jorn Utzon. Dla jego prac bardzo ważny był wpływ natury na nasze otoczenie i to aby architektura i przyroda tworzyły jedność. Nic więc dziwnego, że to jego poproszono o stworzenie projektu budynku. Został on umiejętnie wkomponowany w krajobraz i wydobyto z niego to co najlepsze, w końcu poświecono go elementom takim jak: piasek, woda, wiatr i światło.

Drogowskazy

Dokąd Adres Witryna
Kościół pod piaskiem Den Tilsandede Kirke, Gamle Landevej 63, 9990 Skagen -
Muzeum w Skagen Skagens Museum, Brondumsvej 4, 9990 Skagen www
Muzeum Historii Naturalnej Naturhistorisk Museum, Skagen Naturcenter, Hojen Station, Flagbakkevej 30, 9990 Skagen www
Skagen Odde Naturcenter Batterivej 51, 9990 Skagen www

Poznaj miasta: