Zelandia

Zelandia

Zelandia wyspa i region Danii (duńska nazwa Sjalland). Region podzielony został na 17 gmin, a funkcję administracyjną pełni miasto Sorø. Do regionu należą także mniejsze wyspy, takie jak Falster i Møn. Okolice południowej Zelandii to prawdziwa turystyczna perełka, dla miłośników pieszych wycieczek, rowerzystów oraz dla wielbicieli windsurfingu - dzięki doskonałym warunkom wiatrowym i jednych z najczystszych plaż w całej Europie.

Wizytówką Zelandii i okolicznych wysepek są przepiękne widoki, na czele z rozłożystymi, zielonymi polami, żółtymi połaciami rzepaku. Idealnie wkomponowują się w krajobraz regionu pomalowane na biało kościółki, wybudowane na malowniczych wzgórzach. Dech zapierają białe, kredowe klify wyspy Møn, wznoszące się nad niezwykle czystym morzem.

Niewątpliwie najlepszymi i obowiązkowymi atrakcjami dla rodzin z dziećmi będą takie miejsca jak:

Park Krajobrazowy Knuthenborg - w miejscu tym, ufundowanym przez arystokratyczną parę, natrafimy na żyjące na wolności żyrafy, lamy czy zebry. To także tutaj w Parku Safari, warto zobaczyć największe na świecie syberyjskie tygrysy
BonBon-Land w Holme Olstrup - prawdziwie "słodka" kraina cukierków, jednocześnie centrum letniego wypoczynku, połączonego z zabawami na lądzie, w wodzie i w powietrzu
Wyspa Møn
Mapka: Zelandia

Lolland i Falster

Na tych wysepkach jest mnóstwo budynków z XVII i XVIII wieku, a do tego zachowany klimat z przeszłości dzięki brukowanym uliczkom, niewielkim antykwariatom czy, bardzo lubianymi przez Duńczyków, pchlim targom. Ciekawostką jest to, że na Lolland i Falster na przełomie XVIII i XIX wieku była spora liczba emigrantów zarobkowych z Polski. Ufundowano więc pomnik upamiętniający wszystkich robotników rolnych przybywających do Danii.

Lolland: port
Lolland: port

Nykøbing

Wielbiciele średniowiecza, rycerstwa czy sztuki oblężenia powinni udać się do Centrum Średniowiecza w Nykøbing - wybudowanego na wzór miasteczka z 1400 roku. Mieszkańcy tego niezwykłego miejsca, będący jednocześnie pracownikami, żyją rytmem owej epoki, pracują używając narzędzi jakie mógł wykonać średniowieczny kowal, wypiekają chleb według starej receptury. W wolnym czasie konstruują łodzie, katapulty i broń szykując się do letniego turnieju rycerskiego.

Maribo

Kolejnym punktem, na mapie każdego turysty, powinno być zabytkowe miasteczko Maribo (wyspa Lolland), znane z corocznego festiwalu jazzowego. W miasteczku jest piękna, warta obejrzenia katedra gotycka, prawdopodobnie jej najstarsza część została wybudowana w 1416 roku. Wnętrze jest bogato zdobione, na uwagę na pewno zasługuje przepiękna rzeźbiona chrzcielnica i ołtarz.

Skælskør

Miejsce kusi wielbicieli Hansa Christiana Andersena poprzez liczne zamki i rezydencje w których pisarz gościł. Jego pracownię i przedmioty z nim związane zobaczyć można w zamku Holsteinborg. Gmina, ma więcej do zaoferowania i potrafi zauroczyć każdego np. dzięki wyjątkowo pięknej i czystej 142-kilometrowej piaszczystej plaży przy której nie brakuje przystani jachtowych.

Most Storebæltsforbindelsen

Również w regionie Zelandii wielbiciele architektonicznego geniuszu nie będą mieli powodów do narzekań, dzięki mostowi Storebæltsforbindelsen, który przerzucono nad cieśniną Wielki Bełt. Most ten jest jednym z najdłuższych mostów wiszących na świecie, łączy on Zelandię i Fionię. Przejazd mostem jest płatny.

Zainteresowani tą konstrukcją, udać powinni się do Centrum Wystawowego w Korsør, w którym można zapoznać się historią mostu. To także tutaj, w roku 1998, para królewska oficjalnie otworzyła 18-kilometrowe połączenie kolejowe pomiędzy tymi dwiema duńskimi wyspami, przyczyniając się do rozwoju tego niegdyś spokojnego miasteczka.

Roskilde

Warto odwiedzić Roskilde kojarzone głównie z letniego festiwalu rockowego, ale także z wzniosłej gotyckiej katedry, w której pochowanych zostało 38 członków rodziny królewskiej. Obojętnie nie można przejść obok Muzeum Łodzi Wikingów, które jako jedyne poszczycić się może wystawą kilku zrekonstruowanych łodzi, które zatonęły w 1000 r. a których fragmenty odnaleziono niedaleko brzegu morza.

Ishøj

Chcąc zaznać architektonicznego novum, koniecznie należy udać się do Muzeum Sztuki Nowoczesnej Arken w Ishøj. Ta niezwykła konstrukcja, zbudowana na wzór kadłuba statku, umieszczona została na piaszczystej plaży, która niewątpliwie uzupełnia cały projekt.

Inne regiony Danii: