Królestwo Danii to malownicze, najmniejsze państwo w Skandynawii, położone w północnej części Europy. To nie tylko kraj o bogatej historii ale również ciekawy pod względem turystycznym, chociaż ciągle niedoceniany. Jednak dla tych którzy odważą się obrać Danię jako kierunek zwiedzania ma ona wiele do zaoferowania: niepowtarzalne krajobrazy, specyficzny klimat, ciekawe zabytki, nowoczesną architekturę i kulinaria.
Z obszaru Danii można wyodrębnić pięć regionów turystycznych. Są to: Jutlandia Północna, Jutlandia Środkowa, Jutlandia Południowa, Zelandia oraz Region Stołeczny. 70% powierzchni Danii przypada na Półwysep Jutlandzki, reszta kraju położona jest na 406 wyspach, z czego zamieszkanych jest jedynie 79.
Największą wyspą jest Zelandia, na której znajduje się stolica kraju Kopenhaga, następnie Fionia, która wchodzi w skład regionu Jutlandii Południowej. Trzecia wyspa pod względem wielkości to Lolland, znajdująca się w regionie Zelandii. Reszta wysp jest o wiele mniejsza, ale równie atrakcyjna pod względem turystycznym np. Bornholm, Falster, Als, Langeland czy Mon.
Wizytówką Danii jest jej piękna linia brzegowa. Z jednej strony wysokie i strome klify z drugiej piękne piaszczyste plaże i kąpieliska, które posiadają jedne z najwyższych ocen w całej Europie i gwarantują turystom mnóstwo atrakcji, a co ważne, także bezpieczeństwo w korzystaniu z nich. Kraj ma także znakomicie rozwiniętą sieć dróg rowerowych. Zwiedzanie Danii jednośladem, po tysiącach kilometrów tras rowerowych w otoczeniu nieskażonej przyrody to czysta przyjemność.
Region obejmuje północną część Jutlandii. Największym miastem i zarazem siedzibą władz jest Aalborg w mieście znajduje się m.in. siedziba Uniwersytetu Aalborskiego. W regionie Jutlandii Północnej jest spora ilość ścieżek rowerowych umożliwiających poznawanie okolicy z perspektywy siodełka rowerowego. Miejsce jest również przyjazny wędkarzom - chwalą sobie oni to miejsce za mnogość łowisk, idealnych do połowu ryb z lądu oraz z pełnego morza. To w tym regionie wody Morza Bałtyckiego łączą się z wodami Morza Północnego, a Skagen jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc.
Region leżący w środkowej części Jutlandii. Największym miastem jest Arhus - drugie pod względem wielkości duńskie miasto, jednak władze regionu rezydują w Viborgu. Przez teren Jutlandii Środkowej przepływa jedna z największych rzek Danii - Stora. Płynie przez miejscowości Ikast, Herning oraz Holstebro.
Region leżący w południowej części Jutlandii wraz z Fionią - drugą co do wielkości wyspą Danii oraz pobliskimi mniejszymi: Langeland, Als oraz Ærø. Region turystyczny, odgrywa wielką rolę w kontaktach między Skandynawią a Europą Centralną, dzięki naturalnej granicy lądowej. Warto odwiedzić Legoland w Billund oraz jedno z najstarszych miast Danii - Ribe.
Obszar obejmujący większą, południowo-zachodnią część Zelandii oraz pobliskie wyspy: Lolland, Falster oraz Møn. Największym miastem jest Roskilde - dawniej miasto o dużym znaczeniu dla całego państwa, z czasem zaczęło tracić na ważności i teraz znane jest głównie jako miejsce pochówku wielu duńskich monarchów. Roskilde kojarzone jest również jako miejsce gdzie odbywa się jeden z największych muzycznych festiwali w Europie. Władze regionu rezydują w Sorø.
Mniejsza północno-wschodnia część Zelandii wraz z wyspą Bornholm. Północna część Zelandii znana jest przede wszystkim z największego miasta oraz pięknej stolicy - Kopenhagi. Władze regionu rezydują w Hillerød, w mieście znanym głównie z renesansowej siedziby królów Danii - Zamku Frederiksborg, który sam w sobie jest stałym punktem zwiedzania na liście turystycznej.
Wyspa leżąca w południowo-zachodniej części Bałtyku. Największe miasto portowe, będące jednocześnie stolicą wyspy to Ronne. Wyspa charakteryzuje się skalistym wybrzeżem, jedynie na południu wyspy możemy podziwiać piękne piaszczyste plaże o niesamowitym drobnym piasku. Bornholm cechuje się w okresie letnim dużym nasłonecznieniem, a w okresie jesień - wiosna silnymi wiatrami. Zimy są łagodne ale ze względu na silnie wiejący wiatr zdarzają się śnieżne zamiecie powodujące spore problemy dla mieszkańców - szczególnie tych zamieszkujących centralną część Bornholmu.